-

peter15k

Boże Narodzenie i świecki Adwent w handlu

Zbliża się Boże Narodzenie, najpiękniejsze święto świata chrześcijańskiego. Jest ono zaprzeczeniem praktycznie całej ideologii „postempu” mozolnie wdrażanej globalnie przez dziesięciolecia. No bo przecież wokół nowo narodzonego dziecka, w ubogim otoczeniu pojawia się rodzina ( o zgrozo ) składająca się z taty i mamy. Wokół wigilijnego stołu gromadzi się rodzina przekazująca pokoleniowy kod kulturowy, doświadczenie i wspomnienia. Szczęśliwe dzieci gromadzą się wokół rozświetlonego lampkami drzewka i czekają na prezenty. Ciepełko tradycyjnej rodziny, śnieżek, choinka, kolędy. Potem wizyta w pięknie wystrojonym kościele i adoracja żłóbka. Zgroza … Cóż może bardziej przerażać ideologów społeczeństwa otwartego Karla Poppera i wyznawców szkoły frankfurckiej.

Pojawiają się kalendarze adwentowe. Adwent jak wiadomo pochodzi z łaciny ”adventus” i oznacza - przyjście- czyli okres oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Trwają  mozolne prace redukowania aspektów chrześcijańskich z Adwentu. Oto przykładowy kalendarz „adwentowy” z IKEA.

IKEA, która nie jest spółką giełdową i przez to trudno jest ją przejąć, była u nas niedawno w awangardzie tęczowego postępu. Sklepy prowadzone są w formie franczyzy , a firma urosła dzięki otwarciu fabryki w Radomsku w latach 60 tych ubiegłego wieku. Założyciel IKEA oskarżany o rzekome sympatie faszystowskie z młodości wpłacał znaczne sumy organizacjom holocaust industry aby uniknąć medialnego dyskredytowania wizerunku firmy.

Boże Narodzenie jest okresem maksymalnego obciążenia pracowników handlu. W Polsce trwa proces umacniania zagranicznych sieci handlowych. Potentatem polskiego rynku jest Jeronimo Martins czyli Biedronka kontrolująca ok. 26 % rynku. Na głównego konkurenta Biedronki wyrosła niemiecka sieć Schwartz posiadająca sklepy Lidl i Kaufland. Te dwie sieci osiągają z polskiego rynku przychody przekraczające 30 mld zł. Portugalska Eurocash przejęła w tym roku sieć Arhelan z Bielska Podlaskiego posiadającej takie sklepy jak - 1Minute, ABC, Euro Sklep, Gama, Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan, Mila, a także Kontigo, Drogerie Koliber, inmedio i sklep internetowy Firsco.

Dlaczego polskie sieci znikają dochodząc do pewnego poziomu organizacyjnego ? Ten segment rynku funkcjonuje w obszarze tzw. FMCG ( Fast Moving Consumer Goods ) . Być może odpowiedzią jest ogromny poziom komplikacji i koszt zarządzania strukturą. Sam tylko Eurocash posiada 180 hurtowni, 8500 sklepów osiedlowych, 800 franczyzowych, filli , 650 samochodów dostawczych zaopatrujących branżę HoReCa ( hotele restauracje catering ) itd.

Duże sieci nabywają towar hurtowo, transportują go do centrów logistycznych, w których jest on w procesie kompletacji wysyłany do sklepów.

Pracownicy składają ( kompletują ) paletę produktów kierowani skomplikowanym systemem informatycznym. Ta praca niszczy kręgosłup pomimo, że centra mają gabinety fizjoterapeutyczne i „gimnastykują” pracowników przed podjęciem pracy. Często tą pracę wykonują pracownicy z Ukrainy.

Producenci muszą korzystać z sieci handlowych a te z kolei posiadają sporą „innowacyjność” w wykorzystaniu swojej pozycji czego przykładem jest np. mechanizm rabatów retrospektywnych. W większości umów handlowych z dystrybutorami ustala się przede wszystkim podstawowy rabat od ceny standardowej produktu lub usługi. Cena po tym upuście znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie na fakturze. W wielu branżach klient oczekuje wysokiego, jednolitego upustu na fakturze na cały asortyment, długiego terminu płatności i po negocjacjach tych punktów handlowych przechodzi do ustalenia np. kwestii dostaw.

(…) Wraz ze wzrostem sprzedaży danej kategorii produktów, sieci handlowe zarabiają nie tylko w oparciu o marżę detalisty, ale również generując rosnące korzyści wynikające z tych rabatów - te bowiem co do zasady rosną tym bardziej, im więcej produktów danego dostawcy sprzedaje się w sklepach. Bywa, że sieci żądają dodatkowych rabatów w stałej wysokości procentowej w trakcie trwania kontraktu, pogarszając jeszcze mocniej opłacalność współpracy dla dostawcy.(…)

"W tego typu sytuacjach mechanizm rabatów retrospektywnych może prowadzić do sytuacji, w której dostawcy sieci handlowych wraz ze wzrostem sprzedaży osiągają coraz mniejsze korzyści finansowe - w skrajnych przypadkach prowadząc do sytuacji, w której współpraca staje się nieopłacalna, zaś odstąpienie od kontraktu wiąże się ze znacznymi karami finansowymi" - UOKiK.

Pojawienie się wirusa spowodowało także bankructwa i bezrobocie w USA. 

(..)Washington Prime Group, jeden z głównych właścicieli ponad 100 centrów handlowych na terenie USA, ogłosił bankructwo powołując się na przestoje związane z pandemią. Zmieniające się nawyki konsumentów i pandemia wstrząsnęły branżą detaliczną w ciągu ostatniego roku. Dwóch innych właścicieli centrów handlowych, CBL Properties i Preit, którzy złożyli wniosek o upadłość w zeszłym roku, zwracali uwagę na podobne problemy. Wszyscy trzej właściciele centrów handlowych odczuli pogarszającą się sytuację głównych najemców, z których część również ogłosiła upadłość.Pandemia przyspieszyła przejście na zakupy online, a ciągły wzrost sprzedaży e-commerce przyczyni się do zamknięcia znacznej liczby sklepów stacjonarnych. W ciągu najbliższych pięciu lat zostanie zamkniętych około 80 tys. sklepów. Liczba centrów handlowych w USA również zmaleje w ciągu najbliższych pięciu lat(...)

Handel dzisiaj jest bardzo skomplikowanym mechanizmem o czym warto pamiętać robiąc przedświąteczne zakupy. Krótki rekonesans sklepowy pokazuje, że nawet sieci  słynące kiedyś z porządku na półkach przypominają teraz bazary. Natomiast na ulicach miast pojawiło się mnóstwo sklepów monopolowych co jest efektem planowanego wzrostu akcyzy na alkohol. Co jednak sygnalizuje pojawienie się lombardów ?



tagi:

peter15k
18 listopada 2021 22:24
14     1180    3 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

K-Bedryczko @peter15k
18 listopada 2021 22:47

Styl pracy tych sieci przypomina poducentów samochodów. 

zaloguj się by móc komentować

ThePazzo @peter15k
19 listopada 2021 03:13

"Boze Narodzenie" już wieku XX stało się świętem komercynym a nie religinym.

Może w Polsce mało do kogo to dociera ale takie są fakty...

zaloguj się by móc komentować

glicek @peter15k
19 listopada 2021 05:27

Liczba centrów handlowych w USA również zmaleje w ciągu najbliższych pięciu lat(...)

W Polsce nie będzie inaczej. Po zwinięciu się z Polski brytyjskiej sieci Tesco sytuacja wygląda np. tak jak w Malborku

https://www.youtube.com/watch?v=0J9IEVdaEEo

W Szczawnie Zdroju/Wałbrzychu było Tesco wraz z całym centrum handlowym. Obok stała hala Makro, której niemiecki właściciel też się wycofał z kilku miast w PL w tym ze Szczawna. Ludzie się przeniosą albo już przenieśli do pobliskich 2 Auchan'ów. Tak to wyglądało z góry jeszcze w 2015. Dziś obie hale sobie stoją ale puste.

https://walbrzych.polska-org.pl/foto/5658/Centrum_handlowe_Szczawno_Zdroj_ul_Laczynskiego_Jozefa_Benedykta_gen_Szczawno_Zdroj_5658932.jpg

https://dziennik.walbrzych.pl/nie-ma-tesco-nie-bedzie-tez-netto-co-dalej-mamy-stanowisko-wlascicieli/

 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @peter15k
19 listopada 2021 08:31

Kryzysy finansowe wywoływano celem przejęcia małych banków prywatnych. Covid doprowadzi do przejęcia handlu przez molochy. 

zaloguj się by móc komentować

peter15k @Matka-Scypiona 19 listopada 2021 08:31
19 listopada 2021 10:18

(...)Covid doprowadzi do przejęcia handlu przez molochy(...)

Raczej przejęcia większej części rynku detalicznego na rzecz internetu ( np skokowy wzrost obrotów Amazona, który z resztą nie płaci podatków). Hipermarkety będą zanikać ale ekspansja mniejszych marketów ( np Lidl Aldi) trwa. To jednak wymaga perfekcyjnej logistyki bo partie towarów są mniejsze, natomiast reakcja na sprzedaż musi być szybsza przez to koszty większe.  Lockdown ma zamknąć ludzi w domach aby zamawiali wiecej przez internet. Warto zwrócić uwagę na dziwne inicjatywy lockdownowe wspierane statystyką medyczną w Sejmie.....duża kasa płynie a profesura na pierwszej linii...

zaloguj się by móc komentować

peter15k @K-Bedryczko 18 listopada 2021 22:47
19 listopada 2021 10:31

Istotnie centra dystrybucyjne to logistyczne taśmy produkcyjne sterowane komputerowo. W firmach produkcyjnych są już w pełni automatyczne regały. W sklepach widać cięcie kosztów - 1 ekspedientka ( 1 etat  4 -6 automatów zastępujących kasjerki ) pilnuje samoobsługowych kas. Ekspedientki nie tylko muszą wystawiać towar ale przyjąć dostawę, obsłużyć piekarnię i być na kasie. Dlatego większość jest ...szczupłych.... 

zaloguj się by móc komentować

peter15k @ThePazzo 19 listopada 2021 03:13
19 listopada 2021 10:50

Oczywiście , aczkolwiek likwidacja "Christmas" czyli tożsamości religijnej mówiąc w uproszczeniu otwarła drogę do zmiany demograficznej czyli ekspansji Islamu.  Dalszym efektem jest powolny upadek USA i Europy na rzecz Chin a szerzej Azji. USA już teraz nie ma wykwalifikowanych kadr poza specjalistami od gender i politologii a ich import na kredyt nie bedzie już tak masowy jak kiedyś  no chyba że zmajstruje się jakąś wojnę.  Jesteśmy akurat w trakcie tego procesu. To trochę potrwa ale nasze dzieci dożyją. 

zaloguj się by móc komentować

Alex @peter15k 19 listopada 2021 10:50
20 listopada 2021 10:05

Panie Peterze, dziękuję za tę mądrą i cenną, bieżącą notkę. Mam podobne odczucia gdy widzę już teraz, jeszcze przed Adwentem, ubrane choinki w sklepach. (Na szczęście, nie włączyli jeszcze wesołych  piosenek "last christmas", albo adwentowego rapu w języku niemieckim, który był puszczany kiedyś w sklepach Billa). Podobnie widzę też cały ten obecny biznes (jak pisze celnie Pazzo) jako produkcję samochodów (jak pisze celnie Bedryczko) itd. Dokładnie świat idzie w tym ciemnym kierunku (zresztą, zawsze chyba szedł ...). W Pańskim tekście zabrakło mi tylko drugiego wymiaru Adwentu (a raczej - pierwszego?), o którym nikt z Panów nie napisał, ale sądzę, że wszyscy, którzy tu się wypowiadają na ten temat, są w sile wieku, że tak powiem (jak Valser ;) i nie mają "z górki" tzn. mają jeszcze trochę do 60-siątki (w przeciwieństwie do mnie, i zdaje się do CBRENGLWNDa, którego lubię czytać właśnie z powodu tej cennej perspektywy 60+:). Chodzi mi o drugi wymiar (a raczej - pierwszy?) Adwentu (bo napisał Pan tylko o oczekiwaniu na przepiękne święta Bożego Narodzenia). Otóż, chronologicznie, w liturgii Adwentu, pierwszym oczekiwaniem adwentowym, jest oczekiwanie na Paruzję, na przyjście Pana (drugie i ostateczne). A potem dopiero w drugiej części Adwentu, już przed samym Bożym Narodzeniem, liturgia Kościoła "przechodzi" do oczekiwania na świętowanie już samej Betlejemskiej Nocy. Oczywiście, ten pierwszy adwentowy wymiar, eschatologiczny, jest zupełnie (i na szczęście) nieobecny w "handełe". Bo jak tu w marketach umieścić na ścianach napis "Maranatha"? Chociaż, roratnie lampy adwentowe już widziałem w sprzedaży ... więc może i Paruzję Pana będziemy niedługo oglądać w galeriach ... O tempora, o mores!!!  Mimo wszystko, życzę już teraz, Wszystkim, ale także i sobie, dobrego Adwentu!!! "Jam zwyciężył świat" mówi (odważnie a jakże paradoksalnie dla nas) Słowo Boże.

zaloguj się by móc komentować

peter15k @Alex 20 listopada 2021 10:05
20 listopada 2021 15:06

Mam wrażenie, że proces odrywania Bożego Narodzenia od jego korzeni religijnych przybrał na sile w ostatnich latach. Tego jeszcze w tej skali  nie było ok 20-30 lat temu. Wydaje sie, że powodem także jest zmiana w strukturze demograficznej na zachodzie,( społeczności islamskie ) oraz "przeszkoda" jaką stanowi szczególnie kościół katolicki  jako stabilna instytucja w nowej koncepcji - świata - pełna wolność w genetycznych manipulacjach, pozyskiwanie tkanek z płodów ( aborcja), depopulacja ( eutanazja redukcja kosztów emerytur) itp.  Ten kontrast Bożego Narodzenia z wielkim resetem nigdy nie był tak ostry jak teraz.  Pełną odpowiedzialność za skutki ponoszą ci którzy  to finansują. 

zaloguj się by móc komentować



Alex @peter15k 20 listopada 2021 15:06
20 listopada 2021 17:47

Akurat czytam "Ogień w Kościele" ks. Robert Skrzypczak w rozmowie z P. Chmielewskim. Jest tu także rozdział "Wyzwanie islamu. Czy wierzymy w tego samego Boga?". Pańskie słowa o islamie, ale też o współczesnej Europie (o anty-kulturze itd.) współgrają bardzo z treściami tej ciekawej książki. Polecam w ogóle ks. Skrzypczaka. Jakoś na stronach SN nie widziałem, żeby ktoś Go wspominał, ale może się mylę. Jestem tu dopiero od paru lat, ale są to fascynujące lata. Wielu wspaniałych ludzi tu jest. Uczta dla intelektu. Nie potrzebuję innych stron internetowych, na które zresztą nie mam czasu. Jak Łukasz Święcicki (profesor, z którym w dzieciństwie grałem w piłkę ) mam już niemałą gromadkę wnuków!!! Czytam SN, a więc i Pańskie teksty, myśląc także i o przyszłości moich wnuków. Dziękuję za ważne rozważania.

zaloguj się by móc komentować

Alex @stanislaw-orda 20 listopada 2021 16:50
20 listopada 2021 17:56

Nie bardzo mam czas na salony (za wysokie progi;), ale o słowie Marana tha ciekawie pisze Ratzinger w znakomlcie przełożonym tomie Jego Opera omnia poświęconym eschatologii.

Nie wiem, czy Pan słyszał, ale, podobno, w jakimś kościele śpiewano z wielkim zapałem "tratatata" ... Piękne!!! Pozdrawiam Wielkiego S-ordę!!!

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować