-

peter15k

Singapur, Święty i Hindenburg czyli jak się buduje imperium

Kino to najważniejsza ze sztuk jak twierdził Lenin a Stalin, że kadry decydują o wszystkim. O tym, iż kadry mają zawsze kluczowe znaczenie w tworzeniu imperiów świadczy postać gubernatora Holenderskich Indii Wschodnich Thomasa Stamforda Bingley Raffles. Raffles urodził się w 1781 roku na pokładzie statku na Jamajce. Rodzina wysłała go do Mansion House Academy w Hammersmith ( dzielnica Londynu ) ,  szkoły z internatem, oferującej łacinę, grekę, francuski, arytmetykę, księgowość i geografię a specjalizowała się w przygotowywaniu chłopców do służby lub wojska. W roku 1795 zaledwie w wieku 14 lat rozpoczął pracę jako urzędnik dla Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w Londynie a 10 lat później poślubił starszą także o 10 lat wdowę i w 1805 został wysłany przez Kompanię na Malaje. Znając język malajski został asystentem gubernatora Penang ( obecnie wyspa ze stolicą George Town ). W 1811 roku, po aneksji Królestwa Holandii przez Francję w czasie wojny napoleońskiej, Raffles nie miał innego wyjścia, jak opuścić kraj. Zorganizował ekspedycję wojskową przeciwko Holendrom i Francuzom na Jawie w Holenderskich Indiach Wschodnich. Brytyjska inwazja na Jawę trwała w sumie czterdzieści pięć dni, podczas których Raffles został mianowany przez barona Minto porucznikiem-gubernatorem Holenderskich Indii Wschodnich.

Na skutek ciężkich warunków na Jawie zmarła jego żona i Raffles powrócił do Londynu gdzie w 1817 roku napisał i opublikował historię Jawy od czasów starożytnych zawierającą także opis geografii, flory i fauny wyspy. Wraz z drugą żoną wrócił do Bencoolen ( obecnie Benkulu w Indonezji ). Po przybyciu zniósł niewolnictwo a niewolników zastąpił skazańcami przysłanymi z Indii oraz zakazał walk kogutów. Intensywnie zwiększał wpływy Kompanii redukując wpływy holenderskie. W swojej korespondencji z Kalkutą Raffles podkreślał również potrzebę rozszerzenia wpływów wśród tubylczych wodzów, które znacznie osłabły od czasu powrotu Holendrów a także potwierdził roszczenia Brytyjczyków, prowadząc wyprawę do Sułtanatu Minangkabau . Potwierdzając sułtanowi brytyjskie wpływy na tym rejonie, zdał jednak sobie sprawę, że lokalni władcy mieli jedynie ograniczoną władzę. Tutaj zaczyna się nowa inicjatywa, która doprowadziła do założenia miasta w celu ugruntowania brytyjskich wpływów. Po krótkim przeglądzie Wysp Karimun 29 stycznia 1819 r. założył placówkę na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego . Z wielką pompą i ceremoniałem odczytano na głos oficjalny traktat w językach reprezentujących wszystkie obecne narody, a także mieszkańców Malajów i Chin. Ustalono, że na wyspie Singapur nie ma holenderskiej obecności. Raffles, znający pogmatwaną sytuację polityczną, skorzystał z tego, by zawrzeć szczątkowy traktat między nominalnymi wodzami obszaru, który wzywał do wyłączności handlu z brytyjską ochroną tego obszaru. W ten sposób Raffles stworzył podwaliny pod nowe miasto-państwo Singapur. Raffles zakładał szkoły i kościoły w językach ojczystych. Pozwolił misjonarzom i lokalnym firmom działać. Szybko zbudowano miasto, oddzielone rzeką; zbudowano drogi dowozowe i wybudowano kantony dla żołnierzy. Rezygnując z nakładania ceł zapewniono przekazanie kontroli nad wyspą Kompanii Wschodnioindyjskiej . Raffles nie narzucał kolonizowanym obcego języka ani kultury. Oprócz ochrony artefaktów , fauny i flory swoich kolonii, zezwolił także na wolność religijną , co było szczególnie ważne, ponieważ stany malajskie były w dużej mierze muzułmańskie . We wszystkich jego koloniach misjonarze założyli szkoły chrześcijańskie. Po latach Singapur stał się jednym z najważniejszych centrów handlowych i militarnych Imperium Brytyjskiego. Wyspa była trzecim brytyjskim obszarem na Półwyspie Malajskim po Penang (1786) i Malakce (1795). Te trzy brytyjskie osady (Singapur, Penang i Malakka) stały się w 1826 r. osadami pod kontrolą Indii Brytyjskich. W 1832 roku Singapur był centrum rządowym trzech obszarów. 1 kwietnia 1867 r. osiedla stały się kolonią koronną i były rządzone przez gubernatora pod jurysdykcją Biura Kolonialnego w Londynie.

W Singapurze w roku 1907 przychodzi na świat Leslie Charles Bowyer-Yin, którego matką była Angielka Lydia Florence Bowyer a ojcem Chińczyk -lekarz SC Yin, który twierdził, że jest w stanie prześledzić swój rodowód od cesarzy z dynastii Shang

Leslie Charteris jest twórcą postaci Simona Templara czyli Świętego w serialu telewizyjnym. Simonem Templar-em był Roger Moore późniejszy słynny James Bond. Podstawą serialu było ok. 100 książek Charterisa o przygodach Templara. Charteris napisał swoją pierwszą książkę podczas pierwszego roku w King's College w Cambridge . Gdy został przyjęty, opuścił uniwersytet i rozpoczął nową karierę, motywowany chęcią bycia niekonwencjonalnym i uzyskaniem niezależności finansowej poprzez robienie tego, co lubi robić. Kontynuował pisanie brytyjskich thrillerów, pracując na różnych stanowiskach, od transportu frachtowcem po pracę jako barman w wiejskiej gospodzie. Poszukiwał złota, nurkował w poszukiwaniu pereł, pracował w kopalni cyny, na plantacji gumy i jeździł autobusem. Był także jednym z pierwszych pasażerów sterowca Hindenburg, który spłonął potem podczas lądowania w USA.

O wrażeniach opowiadał w 1936 roku:

https://www.youtube.com/watch?v=Zg5I5sq2RLw&ab_channel=EnglishTeacher

W ten sposób przechodzimy od budowania imperium kolonialnego poprzez wykorzystanie lokalnych konfliktów w XVIII wieku aż po współczesne utrzymanie jego splendoru za pomocą bohaterów ekranu. Zabawne iż zarówno u Charterisa ( ur 1907 ) oraz Agathy Christie( ur 1890)  występują podobne postaci np. nieco „ociężali” policjanci:

Jednak za  wyjątkiem Bonda u Iana Fleminga ( ur 1908 ), który do Herculesa Poirot-a nie jest podobny. No ale Bond musiał zrekompensować Anglikom koszmarną kompromitację kiedy to cały brytyjski wywiad imperium pracował mozolnie dla Rosjan za pomocą Kima Philby.

https://www.youtube.com/watch?v=bph-CmQjBVw&ab_channel=BritishPath%C3%A9

 



tagi:

peter15k
25 stycznia 2022 23:49
7     1214    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @peter15k
26 stycznia 2022 08:36

Od dynastii Shang...hmmmm.... ludzie w Tworkach potrafia swoj rodowod wywieść już od drugiej dynastii egipskiej...

zaloguj się by móc komentować

tomciob @peter15k
26 stycznia 2022 10:59

Świetnie napisana notka, trza by otagować. Dziękuję

zaloguj się by móc komentować

peter15k @tomciob 26 stycznia 2022 10:59
26 stycznia 2022 11:40

Dziękuje za dobre słowo.  Warto się na chwilę oderwać od bieżącej sytuacji...chociaż tak nie do końca biorąc pod uwagę aktywność brytyjczyków na Ukrainie. 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @peter15k 26 stycznia 2022 11:40
26 stycznia 2022 14:16

Nie da się oderwać od "bieżącej sytuacji" jeśli chcemy oderwać się od Brytyjczyków. Na współczesną Ukrainę patrzę pod kontem współczesnej Rosji. Myślę że model biznesowy polegający na taniej produkcji pod rządami tzw. "silnej ręki" powoli dobiega końca. W rozwijającym się świecie biznes potrzebuje nowych rynków zbytu. O ile rozwijająca się Ukraina staje się powoli nowym rynkiem zbytu o tyle zamknięta w sobie Rosja już taka nie jest. Jaka więc przyszłość czeka Rosję? Moim zdaniem mocno wątpliwa. Wojna Rosji z Ukrainą będzie prawdopodobnie początkiem końca Rosji jaką znamy. I może o to w tym wszystkim chodzi? No ale żeby tak się zadziało wojna powinna wybuchnąć i Brytyjczycy maczają w tym, jak zwykle, swoje paluchy. Tak już mają od dawna. Nam też kiedyś dawali gwarancję, ale również pobłażali Austriakowi i choć to nie oni wyszli z tej zawieruchy najsilniejsi to jednak odgrywali pierwsze skrzypce w podziale powojennych łupów. Tak więc nie dzieje się dziś nic nadzwyczajnego na tej Ukrainie.

zaloguj się by móc komentować

ThePazzo @peter15k
26 stycznia 2022 16:35

Super notka dzieki.

zaloguj się by móc komentować

Alex @peter15k
26 stycznia 2022 16:49

Taki święty jakie imperium.

Dziękuję. Oderwałem się na chwilę;)

zaloguj się by móc komentować

peter15k @tomciob 26 stycznia 2022 14:16
26 stycznia 2022 17:26

Na razie nie wygląda na to żeby Rosja była w defenzywie. Raczej chce się pozycjonować jako stabilizator regionalny być może dla Chin w podatnej na "wpływy" Ukrainie.   Głównym partnerem gospodarczym krajów europejskich są Chiny. Ten korzystny handel jest w obie strony. Warto jednak zwrócić uwagę na np manewry rosyjsko-chińsko-irańskie albo na niedawne "wyłączenie" Facebooka itp  .Może to taki sygnał dla korporacji ...że możemy was wyłączyć a pracowników zamknąć w WC z kartami dostępu...  Zawsze obok wojska była ideologia albo idea. USA ( a w zasadzie producenci kredytu, IT, media i korporacje)  idzie teraz pod tęczowym sztandarem rewolucji. Zobaczymy co to da...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować